«Единое окно» определяется как механизм, позволяющий сторонам, участвующим в торговых и транспортных операциях, представлять стандартизированную информацию и документы с использованием единого пропускного канала в целях выполнения регулирующих требований, касающихся импорта, экспорта и транзита»

РЕКОМЕНДАЦИЯ ЕЭК ООН № 33

  10.12.14

Протокол № 2 засідання Робочої групи з впровадження технології ІАТА e-freight на авіаційному транспорті


м. Київ                                                                                       10 грудня 2014 р.

 

 

Місце проведення: вул. Рейтарська 19 «Б»

Початок засідання: 15:00

Завершення засідання 17:00

Склад учасників засідання: Додаток №1

 

СЛУХАЛИ:

        Заступника Голови Громадської ради при «Державіаслужбі», керівника проекту з впровадження технології ІАТА e-freight на авіаційному транспорті Яценка В.А. який:

-  запропонував для ведення засідання обрати Голову та секретаря засідання.

 

Запропонували обрати:

Головою             Яценка В.А.

Секретарем         Гончаренка С.П.

Голосували: за —  «одноголосно»

 

СЛУХАЛИ:

        Заступника Голови Громадської ради при «Державіаслужбі», керівника проекту з впровадження технології ІАТА e-freight на авіаційному транспорті Яценка В.А. який:

-  запропонував наступний порядок денний:

1. Про загальний стан зі спрощенням формальностей у міжнародній торгівлі, та заходи які необхідно запроваджувати при адаптації до законодавства ЄС — доповідач Яценко В.А..

2. Про результати впровадження електронного документообігу при митному оформленні вантажів у Одеському морському порту – доповідач Президент Української логістичної асоціації Григорак М.Ю..

3. Про стан розгляду у Верховній Раді пропозицій до законодавства про електронні документи та електронну цифрову підпис — доповідач Виконавчий директор Української авіаційної транспортної асоціації Гончаренко С.П..

 

Запропонували затвердити запропонований Порядок денний засідання.       

 

Голосували: — «одноголосно»

                                                                        

 

 

 

СЛУХАЛИ:

 

Яценка В.А., який:

- доповів про загальний стан у державі зі спрощенням формальностей у міжнародній торгівлі, та заходи які необхідно запроваджувати при адаптації до законодавства ЄС. Кабінет Міністрів України приділяє увагу проблемам авіації та видав відповідні розпорядження з залучення всіх зацікавлених державних органів до розробки необхідних документів.

Григорак М.І., яка:

- проінформувала про перші результати впровадження електронного документообігу при митному оформленні вантажів у Одеському морському порту.

Як замовники, так і відправники зробили висновки, що поліпшилася пропускна спроможність оформлення й обробки вантажів (контейнерів). Але це здійснюється за умови внесення до системи посередницькою структурою інформації з первинних паперових документів для подальшої обробки митними органами. Наразі кінцеві користувачі не мають безпосереднього доступу до автоматизованої системи обробки даних.

Гончаренка С.П., який:

- доповів про деякі введені в дію новації та розроблені до повторного розгляду ВР пропозиції у законодавстві про електронні документи. Водночас міжнародні авіаційні стандарти, що розробляються ІАТА, не доведені до відома розробників цих проектів, що не дозволяє сподіватися на врахування специфіки світової авіаційної галузі.

Міжнародний авіаційний транспорт має діяти за єдиними стандартами. Міжнародні правила повинні бути враховані при розробці національних. Але, незважаючи на згоду ІАТА до співпраці у запровадженні електронного документообігу, отримати від представників необхідних роз’яснень не вдалося. ІАТА за своїм статусом не поширює свою юрисдикцію на державні органи країн своїх членів.

Ніколайчука О.О., який:

- повідомив, що митна служба ДФС України знайома з проблемами транспортної галузі та підтримує перехід на електронне декларування, але визнання електронних документів від нерезидентів унеможливлюється через різні стандарти їх оформлення, хоча форми документів в авіації, на відміну від інших галузей, мають єдині стандарти.

Пенкаускаса О., який:

- повідомив, що на протязі вже кількох років в аеропортах м.м Баку та Стамбулі працює технологія електронного документообігу ІАТА e-freight;

  • запропонував організувати відрядження для ознайомлення з принципами організації роботи за цією технологією;
  • запропонував також розглянути міжнародний аеропорт м. Одеси

як дослідний полігон впровадження технології ІАТА e-freight в Україні.

 

ВИСНОВКИ:

 

- Світова авіаційна галузь із кожним роком розширює електронний документообіг при обробці вантажів. Наразі в загальній масі його частка складає 22% і з кожним місяцем збільшується. Коли вона перетне межу в 60%, ІАТА може відмовитися від паперових документів у міжнародних сполученнях, як це сталося у 2008 році з пасажирськими документами (зараз вона досягла майже 100%). І тоді державні структури й учасники ринку будуть поставлені перед фактом: або виконувати міжнародні правила, або залишити його.

- Зволікання з переходом на електронні документи негативно відіб’ється на подальшому існуванні галузі, особливо при залученні асоціації з ЄС.

  — Митні та інші контролюючі державні органи мають запроваджувати єдині системи автоматизованої обробки вантажів. При цьому їх персонал буде мати більше часу на аналіз інформації та її перевірку.

 

ВИРІШИЛИ:

 

1. Провести роботи з підготовки засідання круглого столу з впровадження технології ІАТА e-freight в Україні.

2. Налагодити консультації з ІАТА щодо впровадження міжнародних стандартів на електронні документи автоматизованої обробки вантажів.

3. Долучати до роботи мережевих вантажних агентів з метою обміну досвідом робот автоматизованих систем діючими в цій галузі.

4. Вивчити досвід ЄС у нових правилах електронної ідентифікації власників електронних документів.

5. Рекомендувати робочої групі ознайомитись з технологією електронного документообігу ІАТА e — freight в аеропортах м.м. Баку та Стамбулу.

6. Розглянути міжнародний аеропорт м. Одеси як дослідний полігон впровадження технології ІАТА e-freight в Україні.

 

Голова                                                                        В.А. Яценко

Секретар                                                                     С.П. Гончаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток №1

до Протоколу № 2

засідання Робочої групи

з впровадження

 технології ІАТА e-freight

на авіаційному транспорті

                                                                                від 10 грудня 2014 р. 

 

 

 

Список учасників засідання Робочої групи з впровадження

технології ІАТА e-freight на авіаційному транспорті

 

1. Яценко В.А. − Заступник Голови Громадської ради при «Державіаслужбі», керівник проекту з впровадження технології ІАТА e-freight на авіаційному транспорті.

2. Григорак М.Ю. − Президент Української логістичної асоціації.

3. Гончаренко С.П − Виконавчий директор Української авіаційної транспортної асоціації.

4. Ніколайчук О.О. − Заступник директора Департаменту розвитку митної служби ДФС України.

5. Пенкаускас О. − Генеральний директор ТОВ «ФФ Карго Сервіс Україна».

 

 

 

Голова                                                                        В.А.Яценко

Секретар                                                                     С.П.Гончаренко