«Единое окно» определяется как механизм, позволяющий сторонам, участвующим в торговых и транспортных операциях, представлять стандартизированную информацию и документы с использованием единого пропускного канала в целях выполнения регулирующих требований, касающихся импорта, экспорта и транзита»
РЕКОМЕНДАЦИЯ ЕЭК ООН № 33
04 лютого 2015 р ДМА «Бориспіль»
Список учасників засідання, представників агентських компаній, додається (додаток 1).
Яценко В.А. запропонував обрати голову та секретаря засідання, яка була підтримана учасниками засідання
Головою обрано Яценка В.А., секретарем: Гончаренка С.П.
«Про порядок денний»
СЛУХАЛИ:
Яценка В.А., який запропонував наступний порядок денний:
По першому питанню порядку денного:
СЛУХАЛИ:
Яценка В.А., який:
- запропонував матеріали надіслані учасникам засідання в електронній формі вважати часткою Протоколу засідання (Перелік надісланих матеріалів в Додатку 2);
- підкреслив, що в зв’язку з тим, що на засідання були запрошені представ-ники агентських компаній то треба звернутись до документів ІКАО та стандартів Всесвітньої Митної Організації (WСO) щодо визначення базових понять суб’єктів організації міжнародних перевезень вантажів авіаційним транспортом:
- в документі ІКАО до Конвенції про міжнародну гражданську авіацію Додаток 17 «Безпека» дається визначення поняття «зареєстрований агент» -зареєстрований відповідним національним регуляторним органом та «відомий вантажовідправник» — вантажовідправник ;
- повідомив, що WСО прийняли у червні 2005 р. перший варіант «Рамкових стандартів з забезпечення безпеки та сприянню глобальної торгівлі (SAFE Framework of Standards to Secure and Facilitate Global Trade), або, як їх часто називають, Рамкові стандарти безпеки. Остання редакція стандартів була в 2011 р.
Застосування стандартів має добровільний характер та складаються з чотирьох основних елементів:
1. Гармонізація вимог щодо предварительного електронного повідомлення про вантаж при вхідних, вихідних і транзитних відправленнях;
2. Всі країни, що приєднуються до Рамкових стандартів, тим самим, беруть на себе зобов'язання послідовно підходити до питань управління ризиками з метою вирішення питань безпеки;
3. Рамкові стандарти вимагають, щоб на обґрунтований запит приймаючої країни, заснованому на сопоста вімой методикою відстеження ризиків, митна адми- ністрація направляючої країни виробляла огляд контейнерів і вантажів підвищеного ризику при експорті, бажано з використанням обладнання для бесконтактного огляду та виявлення, такого як крупноформатні рентгенапарати і детектори радіації;
4. У Рамкових стандартах визначаються пільги, які митні служби надаватимуть компаніям, що дотримують мінімальні стандарти безпеки міжнародної ланцюга поставок товарів і використовують ефективні методи роботи (йдеться про так званих уповноважених економічних операторів — Authorised Economic Operators, і відповідних програмах).
- повідомив, що Всесвітня організація торгівлі та Всесвітня митна організація ввели термін уповноважених економічних операторів — Authorised Economic Operators.
По другому питанню порядку денного:
СЛУХАЛИ:
Гончаренка С.П. який:
Сповістив, що авіація завжди була лідером впровадження передових технологій і має на відміну від інших галузей єдині стандарти перевізних документів. В галузі вантажних перевезень ІАТА розробляє єдині форми не тільки перевізних електронних документів, а і для митного оформлення задля спрощення формальностей і прискорення доставки вантажів.
ИАТА в разі досягнення до 2017 р. запланованого рівня електронного оформлення вантажних перевезень у 80% їх паперове оформлення може бути скасоване. Тому потрібно заздалегідь готуватися до впровадження електронного документообігу не тільки між авіаційними суб’єктами, а і з залученням державних органів.
Наразі існує проблема, бо у сфері авіаційних перевізних документів не передбачається застосування електронного цифрового підпису (ЕЦП), без якого вони поки не визнаються державними органами (в т.ч. митницею). В авіаційній галузі існують інші засоби ідентифікації та необхідні рівні захисту даних. Тим більш, що ЄС оприлюднило новий регламент № 910/2014, де розглядаються різні види підписів, залежно від ризиків і необхідних гарантій.
Необхідно цей міжнародний досвід поєднати з авіаційними стандартами та внести відповідні зміни до національних нормативних документів. Ініціатива в цих питаннях має виходити від користувачів, бо у функціях Державної авіаційної служби ця функція напряму не значиться.
Існує також проблема взаємодії різних систем електронного документообігу між експедиторами, перевізниками та державними органами.
В цих системах передбачена позначка часу, що дозволить контролювати проходження документів при їх митному оформленні.
Для подальшого вирішення цих питань бажано
− Отримати інформацію про системи електронного документообігу, які використовують експедитори.
− Розробити економічне обґрунтування від впровадження е-freight.
По третьому питанню порядку денного:
СЛУХАЛИ:
Хрулєнка А.В., ОсмановаЛ.Ш., Бондаренка С.М., Рибченка В. В., Наумовець Д. Ф. ,Пенкаускаса О. М., які в своїх виступах висвітили наступні моменти:
- митниця на місцях користується вимогами, які не прописані в Митному Кодексі, а регулюються окремими листами, розпорядженнями та інш .;
- практика прив'язки до паперових документів породжує корупцію;
- необхідно розробити конкретний план дій щодо реалізації спрощення процедур;
- у мережевих експедиторів є свої автоматизовані системи які можуть бути використані в тому числі і для взаємодії з митницею та інш.;
- учасники засідання висловили зацікавленість у створенні пілотного проекту з електронного оформлення документів при міжнародних перевезеннях вантажу.
Яценка В.А., який:
- проаналізувавши виступи учасників засідання, щодо питань діяльності агентів з організації міжнародних перевезень вантажів авіаційним транспор-том запропонував прийняти нову назву робочої групи:
- Робоча група зі спрощення процедур міжнародної торгівлі при переміщенні товарів авіаційним транспортом із застосуванням електронного оформлення документів.
- запропонував структуру робочої групи в складі:
- Комітет з технологій оформлення документів і процедур перетину кордонів при перевезенні вантажів авіаційним транспортом.
Голова Пенкаускас А. М.
- Комітет з технологій електронного оформлення документів.
Голова Гончаренко С.П.
ВИРІШИЛИ:
1. Затвердити нову назву робочої групи: Робоча група зі спрощення процедур міжнародної торгівлі при переміщенні товарів авіаційним транспортом із застосуванням електронного оформлення документів.
2. Затвердити запропоновану структуру робочої групи:
1. Комітет з технологій оформлення документів і процедур перетину кордонів при перевезенні вантажів авіаційним транспортом.
Голова Пенкаускас А. М.
2. Комітет з технологій електронного оформлення документів.
Голова Гончаренко С.П.
Голова В.А. Яценко
Секретар С.П. Гончаренко
Додаток № 1 до протоколу № 3
засідання Робочої групи з впровадження технології
ІАТА e-freight на авіаційному транспорті
Список учасників
засідання Робочої групи з впровадження технології ІАТА e-freight на авіаційному транспорті